Elektronik Sigara İnceleme ve Elektronik Sigara Hakkında Tüm Bilinmesi Gerekenler

11 ay önce

Elektronik Sigara İnceleme ve Elektronik Sigara Hakkında Tüm Bilinmesi Gerekenler

Değerli buharistan okuyucuları hepinize selamlar umarım iyisinizdir ve keyifle elektronik sigaranızı pufluyorsunuzdur. 

Buharistan ailesi ve tüm okuyucularımız bugün sizlere elektronik sigara hakkında tüm bilgilerimi aktaracağım. Bunu hakkediyorsunuz çünkü yazdıklarım için beni şaşırtıyor ve güzel yorumlar alıyorum. Ben 2008 de Türkiye de iken semt pazarında bir hırdavat malzemesi satan esnaf abimizden sigara ile aynı renk ve tonlarda çağın gelişmiş bir ürünü ile tanıştım. Bu tanışmam sadece 3-4 saat sürdü ve bozuldu :)

Daha sonra 2014 yılında bir kit sahibi oldum ilk likitimde şuan içtiklerime göre ne kadar kötü de olsa muazzam damak zevkini halen unutamadığım evyap bir likitti, hindistan cevizi aromasını halen unutamıyorum açıkcası, ilk aldım böyle baharat dükkanında satan kendi likit demleyip 3-5 malzeme ile satış yapan iyi bir esnaftı ve o gün bilmem gerekenleri bana anlatmıştı. Aldığım elektronik sigaradan çok memnun kaldım ve yarı nargilemsi bir üründü yani dtl dediğimiz kavram neyse çok maziye gittim galiba sizleri de sıkmak istemiyorum ve nasıl kendimize elektronik sigara seçmeliyiz bu konuya değineceğim.

Arkadaşlar öncelikle kendimize bir soru soralım. Ben sigarayı bırakmak istiyorum ? Ya da Keyif amaçlı buharlamak istiyorum.

Şimdi bu soruya cevabınız sigarayı bırakmak istiyor olmanız ise lütfen aşağıda yazdıklarımı uygulayınız.

Buharistan okuyucuları sigara mı bırakmak istiyorsunuz kendimize öncelikle en etkili ve kendime mükemmel sonuç verenden gitmek istiyorum. Pod Mod cihazları tavsiye ederek başlamak istiyorum. Öncelikle şöyle 3 çeşite ayırdığımız içim şekilleri vardır. Bunları size belirteyim ki yazdığımda anlam karmaşası yaşamayın. Birde bizim bobinlerimiz var bunların da dirençleri var bu direnci de aktarayım.

oHm : Bobin direnci
MG: Nikotin sertliği
VG-PG : Likit içerisinde ki bileşendir VG-PG birleşiminde likitin aromasız ve nikotinli haline Base diyoruz buraya nikotinde eklenirse N-Base adını alıyor. Yani Nikotinli base. Aroma da eklenir ise bu bildiğimiz Likit oluyor işte..

MTL : Sigara içimi (buhar az ağıza dolan buharı ciğerlerimize çekeriz tıpki sigara çeker gibi) Genelde tütün ve pastane tarzı ürünler tercih edilir ama meyvede damak zevkinize göre tercih ediliyor. 0.7oHm ve üzeri 2.2oHm a kadar dirençler de kullanılır .Kısaca 0.7oHm üzeri coiller mtl yani sigara içimidir. Pod cihazlar da salt likitle daha çok tercih edilir. Mtl setuplar vardır bunlar da ise 6-9-12-15-18mg sertlikler de kullanılır. 0.7oHm ile 1.0oHm arası 0mg salt likitten 35mg dahil sertlikle kullanılmasını tavsiye ederim 50mg  de tercih edilebilir kişiye göre karakterist bir durum. Salt likitlerde yüksek oranda vg-pg 50-50 dir oran olarak daha akışkan ve ince bir kıvamdadır nbase, fakat mtl setuplar da 70pg-30vg olarak tercih edilir. Base biraz daha kalındır. Salt likitler bu yüzden pod cihazlar da tercih edilir. Daha iyi besleme ve coil ömrü uzatır. 

DL : Nargile içimi : Bol buhar ve sıcak bir içim sunar aroma çok daha nettir genelde meyveli likitlerle tüketilir. Genelde normal likit (e-likit) ile tüketilir. 0-3-6mg sertlikle likitler tercih edilir. 0.3oHm ve altı coiller DL içime uygundur. Yüksek buhar performansı ve sıcak aroma keyfi verir. 70pg-30vg - 80pg-20vg veya 90pg-10vg baseler tercih edilir. 

DTL : Yarı Sigara Yarı Nargile : Yani dostlar bura da buhar orta seviyelerde ve kalındır. Buhar yoğunluğu mtl içim ve dl içim arasında bir yoğunluktadır. Genelde 3-6-9mg nikotin sertliğinde likitlerle tercih edilir 0.4oHm ve 0.6oHm coiller tercih edilir. 70pg-30vg veya 80pg-20vg baselerde kullanılır.

Şimdi arkadaşlar sigara bırakmak istediniz geldiniz benim yazımı gördünüz ne yapacaksınız öncelikle mtl içim olan pod cihazlardan 1 adet sepetinize ekliyorsunuz aşağıya mtl içime uygun pod cihazlardan üç, dört örnek bırakacağım mtl içim pod cihazlar hemen hemen çakmak kadar boyutlarda harici coilli veya dahili coilli kartuş dediğimiz 2 tür sistemde çalışan cihazlardır. Bir markanın a modelinde direk kartuş yanınca atarız çöpe, b modelinde ise kartuşu atmayız coili değiştiriz. Burada kullanıcının aktivasyonuna göre cihaz tercihi yapabilir. Kullanıcı kendisine nasıl pratik bir yaklaşım sunar ise onu tercih edecektir zaten zaten ikisi türlüsü de kişiye göre avantajları farklılaşır. 

Mtl Pod Mod Cihazlar
1. Uwell Caliburn serisinin tamamı caliburn g, caliburn g2 , caliburn gk2, caliburn a2, caliburn a3, 
2. Lost Vape Ursa serisinin tamamı, ursa mini, ursa nano, ursa baby, ursa nano pro
3.Voopoo vinci, voopoo vinci q, drag nano 2
4.Smok nfix pro
Vb. bir çok pod cihazlar da mtl içime uygun ürün vardır zaten %70'i mtl içimdir.                            


Herhangibi yukarda yazan veya buharistan pod mod menüsünde beğendiğiniz açıklamasında veya özelliklerinde 0.7oHm ve üzeri coilli ya da kartuşlu pod cihaz gördüğünüz de mtl yani sigara içimi olduğunu anlamış olmalıyız dimi.. Bir cihaz sepete ekledik ardından salt likite sekmesine geçmeliyiz ama burada sizi biraz bekleteceğim öncelikle salt likitin  ne olduğunu bir anlayalım normall likitten farkı nedir bilelim dimi hadi inelim aşağı ve salt likiti öğrenelim.
Driptip : Ağızlık
Empty Cartige : Kartuş
Coil : Bobin (rezistans) ısıtıcı görevi görüyor.

E-Liquit Window ( kartuş içerisinde ki likit seviyesini, kartuşu cihazdan ayırmadan görebilmek adına tasarlanmıştır genel pod cihazlarda yanda veya ön arka bölgesinde bir çoğunda mevcuttur.

Fire Button (Bazı cihazlar hem tuş ile ateşleme yapar hemde sensör ile ve tek başına olanlar da var ya da her ikisininde kullanımını sağlayan cihazlar mevcut. Tuş olmayan pod cihazlar da nefes sensörü ile otomatik puflama yapılır.

Decive (batarya ve kart bölgesi cihazın kasasının içerisinde burada nefes sensörü, batarya, devreler ve güvenlik önlemi olan devre kesici vb pod cihazın ana kart bölgesidir.

Led İndicatör : Dijital göstergesi olmayan pod cihazlar da ışık ile bize batarya seviyesini ve puflama yaparken çalıştığını göstermek amaçlı vardır. Genelde yeşil renk %100 ile %70 arası batarya seviyesini gösterir. Mavi renk %70 ile %30 arasında ki seviyeyi gösteriri. Kırmızı ise %30 ve altını gösterir. Işık yanıp sönüyorsa cihazınız kartuşu tanımıyor veya coil de problem var veya kartuşun cihaza tam oturmadığını bundan dolayı ateşleme yapmadığını gösterir. Yani kırmızı ışık yanıp sönüyor ise uyarı niteliğini taşır. 

Type C Port : Yeni nesil hızlı şarj portudur. Akıllı telefonlarımızda da olduğu gibi şarj görevini buradan yapmaktayız. Pod cihazlarda 1A adaptör kullanamanızı tavsiye ederim. Leptap veya powerbanktan şarj etmek en sağlıklısıdır genelde 30 dk da çoğu pod cihaz şarjını fullenir. Ortalama...


Salt Likit Nedir ?
Nikotin en doğal haliyle tütün yapraklarında tuz şeklinde bulunur. Yalnız, nikotin tuzunu yapraktan direk elde etmek mümkün değildir. Yıllar süren çalışmalar sonucu, tütün firmaları nikotinin en saf haline ulaşmayı başardılar. Nikotinin en saf haline ise serbest baz nikotin denir.  Katılan asite göre, nikotin tuzlar bazen farklı tatlar oluşturabilmektedir; fakat yine de hepsinde aynı avantajlar mevcuttur.
Nikotin tuzları yani "nic salt " oldukça pürüzsüz bir yapıya sahiptir. Bu da demek oluyor ki pod cihazınızı kullanırken boğaz vurumu etkilemektedir. Ayrıca boğaz tahribini de oldukça aza indirmektedir. Kullanıcılar yüksek seviyede nikotini boğaz tahribi olmadan kullanabilirler.Salt likit, normal likit ile aynı içeriklere sahip olurken, farklılık olarak baz nikotin ile birlikte farklı asidik ürünler kullanılan likit çeşitleridir. Tütün yapraklarından elde edilen saf haldeki nikotin, ile birlikte benzoik, salisilik vb. işlenerek salt likit elde edilir. Pod mod cihazlarda 0.7oHm ve üzeri coil (bobin)'ler de kullanılması için tasarlanmıştır. Genelde 50vg - 50pg değerlerine sahiptirler. Salt likitler daha yüksek nicotin doyumunu daha az ml tüketerek sağlar. Buda vucudumuza daha az billeşeninin emilimi demektir.  Salt nicotin normal nicotine göre daha kadifemsi bir içim sunarak boğazınızda yüksek mg oranlarında tahribat yaratmaz.  Salt likitler genelde 20-25-35-50mg nikotin sertliğinde bulunur. Burada da yine kişinin içim zevki ve doyumuna kalmış bir özellik var sertliği kendi iradenize göre ayarlamalısınız.

Salt likit 3 tipte bulunur arkadaşlar 

NIC SALT-B (Benzoik)
NIC SALT-M (Malik)
NIC SALT-S (Salisilik)

Salt nikotinin türünün belirtmek için tepkimeye sokulduğu asidin ilk harfi eklenir(Salt-A, Salt-B, Salt-C, Salt-D gibi.) Asit diyince korkmayın şeftali suyunda da malik asit vardır. Saf nikotine göre salt nikotin daha temizdir der noktayı koyarım. Salt nikotinin saf nikotine oranla nörotoksik etkisi değişmez. Ancak salt nikotinin akciğerde emilim oranı ve hızı saf nikotine oranla yüksektir. Bu sebeple her nefeste vücuda daha fazla nikotin alınır, etkisi daha yüksek hissedilir. Böylece daha az likit tüketerek, nicotin doyumu daha çabuk elde edilir. Tüketim kullanıcı tarafından azalır ve sigarayı bırakma konusunda daha etkilidir.


Şimdi arkadaşlar burada da öğrenmek istediğimizi öğrendik peki hangi marka veya ürünü tercih etmeliyiz konusu aslında kişiden kişiye damak zevki ap ayrı bir meseledir. Ben kuru fasulye severim sen taze fasulye seversin ama ikisi de fasulyedir. Yani kullanıcının damak zevkini bulması için minimum 10 çeşit farklı türde örneğin pastane 4 çeşit (kurabiye, kek vs) meyve 4 çeşit (elma, karpuz, ananas, mango vs) tütün 2 çeşit tütün neden 2 bir kalın dediğimiz cubano yani puro beslemeli tütün aromaları bir de daha böyle silver soft içim sunan tütünlü likitler vardır hemen aşağıda örnekliyeceğim zaten hiç merak etmeyin kafanızda bu yazıyı okuduğunuzdan sonra soru işareti kalmasını istemiyorum.

Salt likit kategorisine tıkladınız önünüze her markanın ürünleri geldi öncelikle ülkemizde premium dediğimiz (ithal marka) birde yerli dediğimiz (TR)'de üretilen ürünler vardır. Fiyat performans aroma vs her marka çeşidinde farklı hissiyat sağlar. 
İthal marka örnekleri
Nasty
One Hit Wonder
Ripe Vapes
El-Cigalike
Anarchist
Halo vb markalar ithal yani premium likit dediğimiz ürünlerdir.

Bir de yerli markalarımız var bazıları premium olarakda gösterilir ülkemizde bir çok kullanıcı ithal vs bildiği markalar var ancak yerlidir bu markalar 
Dharma Salt likit
Saltica Salt Likit
Sapphire Salt Likit gibi markalarda Türkiye de üretilen markalardır. Burada Saltica markası ingiltere menşei olarak bilinse de öyle değildir. Konuları farklı yerlerden de araştıra bilirsiniz. Fakat bu kötü likit anlamını taşımaz eskiden tencere de likit yapıldığını gördüğümüz için yerlilere karşı biraz soğuk davranıyoruz fakat açıkcası ben dharma salt likit kullanıcısıyım ve gerek fiyat skalası gerekse de aromaları dünya da aynı karışımlara sahip ithal marka yok açıkcası mesela dharma trust içerik tütün ve goflet :) garip ama adamlar yapmış tabiri cahizse bizde buradan teşekkür edelim. Avrupada da bizleri temsil ediyorlar bu arada, bende bir yerli üreticimizi destekliyor ve ürünlerini beğenmediğimi saklamak istemiyorum.

Burada karar sizin aradaşlar fiyat, nikotin sertliği tamamen kişiye kalmıştır. Hepimiz deneme yanılma ile öğrendik ama dediğim gibi bence likit konusu kişinin damak zevki olduğu için bir başkası tarafından yorumlanmamalıdır. Fasulye örneğinde bahsettiğim gibi...

Arkadaşlar şimdi 1 tane mtl içim pod cihaz aldınız, iki veya daha fazla ama minimum 2 adette salt likit alınız. Sürekli aynı likiti kullanırsanız buhar dili olursunuz yani aroma hissiyatını alamamaya başlarsınız sürekli aynı meyveyi yerseniz tadı gelmemeye başlayacaktır kısaca bu yüzden 3-4 dolumda bir kartuşumuzda ki likiti değiştirmeliyiz. Buhar dili olursanız bol bol limon yalayın tabiri biraz kötü oldu ama ya da sirke ile ağız çalkalamak bir de ben genelde menthol atarım ağzıma oda çok başarılı sonuç verir.

Gelelim bu aldığınız ürünler elinize geçti açtınız paketi, cihazı çıkardınız kutusunun içerisinde bir adet kullanım kılavuzu var okumayı pek sevmeyiz ama lütfen okuyun ve kullanacağınız cihazı tanıyın teknik olarak ayrıca aşağıda yazacağım adımları uygulayın bu tüm içim ve cihazlarda geçerlidir bunuda lütfen unutmayın !

 

İlk kullanıcılar cihazın lütfen kullanım kılavuzununu cihazı çalıştırmadan okumalısınız. İlk sıfır cihaz kurulumunda kartuşunuza likit dolumu yapınca minimum 10dk beklemelisiniz. Ayrıca full likit dolumu yapmaktan kaçının maksimum %80’e kadar kartuşunuza likit dolumu yapınız.
Sizlere nasıl likit dolumu yapılmalıdır diye hemen aşağıda açıklıyorum maddeler ile beraber lütfen dikkatli okuyunuz ve 1 maddeyi dahi sıralamasını kaçırmadan uygulayınız. 

1. Kartuşunuzun dolum yerini açtınız. Likit şişesinin ucunu içerisine doğru koydunuz.

2. Likit şişenize bastırdınız ve dolum başladı. Lütfen şişeyi bas çek yaparak doldurmayın, tek sıkışta doldurunuz. Şişe içerisinde ki hava da kartuşa doluyor ve bu yüzden kartuş içerisinde hava basıncı oluşuyor.

3.%80’e kadar kartuşunuzu doldurdunuz burada çok önemli bir nokta var kartuşunuzdan dolum bittikten sonra şişeyi sıktığınız da ezildiği için ve kartuşa içerisinde ki hava girdiği için kartuştan şişeyi çekmeden lütfen şişeyi sıkmayı bırakın ve foşt diye tabir ettiğimiz bir ses ile likit şişesi eski formuna dönmesini sağlayın böylece az miktarda da kartuş içerisine giren hava tekrar likit şişesine geri dönerek şişeyi eski formuna getirecektir. Bir nevi kartuş içerisine giren havayı geri çekiyoruz.

4. Likit dolum yeriniz hızlıca kapatınız ve 30 saniye boyunca kartuşunuzun ağızlık kısmını yani nefes çektiğimiz kısım aşağı yere bakacak şekilde bekletiniz daha sonra ilk dolum ise lütfen 10 dk kadar dik pozisyonda yani ağızlık kısmı yukarı bakıcak şekilde bekletin. 2nci veya daha fazla dolum yaptı iseniz o kartuşa zaten likit dolumu yaptıktan sonra beklemenize gerek yok.

5.Lütfen ilk sıfır kartuş dolumda 10 dk bekledikten sonra çok fazla uzun çekim yapmayınız ilk 10-20 nefesi minik puflar ile yapınız.


Şimdi puf puf yapın ve keyfini sürün artık o lanet dişlerinizi sarartan, ağız ve üstünüzde koku bırakan, içerisinde binlerce kimyasal madde barındıran geleneksel sigaradan kurtulun. 


Gelelim nargile içim olan DL içime, değerli okuyucularım burada yüksek buhar performansı başı çeker, genelde ilk kullanıcılar buhara hasta olur ama aslında yani kendi açımdan hem cebimizde tanışabilirlik olarak, likit tüketimi olarak ve de çevre de yani toplum içerisinde iken o buhardan rahatsız olacak insanlar olduğundan ben biraz mtl ciyim hem de sigara hissiyatına dayalı olduğum için ama nargileci arkadaşlar için taşımasıda kolay, toplumda da zaten alanlar belli açık hava diyip keyifle buharlayanlara da özenmiyor değilim :)

Benim kendi dl pod cihazım var yeni çıktı hatta vaporesso luxe xr max 2800mAh batarya kapasiteli bir cihaz evde buharlıyorum balkona çıktığımda kahvemi elime alıp keyif yapmak amaçlı kullanıyorum çok yakın arkadaşım 2 pilli bir voopoo drag 3 dü galiba cihaz kullanıyor yanından da ayırmaz mesela yani kişilerin birbiri arasında ki farklara göre çeşitler ve gruplar var arkadaşlar, DL içim ile sigara bırakılır mı yani rastlamadım diyemem gördüm tanıklıkta ettim ama mtl içime göre daha zor olduğu kanıtlıdır. Ama günde 5-6 dal sigara içen biri için DL de sigara bırakmak zor olmaz sonuç itibariyle dl içimde de nikotinli likit kullanıyoruz. Nargile içimde genelde 0-3-6mg nikotin sertliği olan llikitler tercih edilir. Bu da yine kişinin doyum zevkine kalmış bir durumdur. Meyveli likitler başı çeker watermelon (karpuz) Melon (kavun) Strawberry (Çilek) gibi meyve aromalarını daha çok görüyorum içenlerde, Şimdi DL pod mod cihazlara örnek hemen aşağı bırakıyorum  onun da altına kitleri yazıcam yani çift pilli veya tek pilli fakat atomizeri ile bütünleşen elektronik sigara kitlerinden örnekler vereceğim

DL İçim  Pod Mod Cihazlar
Vaporesso Luxe XR Max 2800mAh
Voopoo Drag X ( tek pilli 18650 ) Drag x plus, Drag x pro, 
Voopoo Drag S 2500mAh , drag s pro, drag s pnp gibi
Rpm 5 pro (tek pilli 18650)
Rpm 5 (3000mAh )
Burada firmalar da kendinden dahili bataryalı veya harici pilli seçenekler sunuyor siz nasıl isterseniz onu tercih edebilirsini Bu DL pod mod cihazlar da DTL içimde zaten mevcut hava ayarlı ürünler mtl içimli pod cihazlar da mevcut dtl içim şekli sunabiliyor. Zaten coil oHm direnci ile buradan hangisi mtl hangisi dtl hangisi dl ayırt edebilirsiniz ;) 

DL İçim Elektronik Sigara Kitleri 
Voopoo Drag 3 tpp x Kit - Çift pilli 177w bir cihaz wat değeri aslında cihazın gücünü hissetirir gibi algılanıyor öyle bir şey yok buna aldanmayın 100watlık bir cihaz chip ve teknolojisi ile 220 wat cihazdan çok daha iyi buhar performansı sunabilir.
Smok X Priv 
Smok Morp 2 bunlar da yine çift pilli ve 230watlık ürünlerdir. 

Arkadaşlar inanın parmaklarım acıdı yazının devamını da sizlere bu hafta sonuna kadar tamamlıyacağım söz, beni anladığınızı umuyorum çünkü sizde okurken yoruldunuz hadi hadiii :)

Allah'a emanetsiniz sağlıklı günler, Türkiyeme selamlar
#elektroniksigara #elektroniksigarayadairherşey #ilkkezelektroniksigaraalacağım# ilkesigaram #elektroniksigaranedir #elektroniksigaranasıliçilir #elektroniksigarahakkındabilinmesigerekenler #podmod #podmodelektroniksigara #saltlikit #saltlikitçeşitleri #premiumsaltlikitler #yerlisaltlikit #buharistan #buharistan3.com